Актив Уеб Медия

Намерете АКТУАЛНА ИНФОРМАЦИЯ за местни бизнеси и фирми.

  • Начало
  • За нас
  • Услуги
  • Статии
  • Контакти с Актив Уеб Медия
Меню
  • Начало
  • За нас
  • Услуги
  • Статии
  • Контакти с Актив Уеб Медия

Кметство Добринище

гр. Добринище, пл. Независимост 1
Администрация
074472322, 0887001829
Добави снимки
гр. Добринище, пл. Независимост 1
074472322, 0887001829
towndobrinishte@abv.bg
Покажи направления

Работно време Отворено

понеделник 8:00 – 17:00

вторник 8:00 – 17:00

сряда 8:00 – 17:00

четвъртък 8:00 – 17:00

петък 8:00 – 17:00

събота Затворено

неделя Затворено

Описание

Кметство Добринище

Кметство Добринище Добринище се намира в Югозападна България. Разположено е в североизточното подножие на Северен Пирин, в югоизточната част на Разложката котловина на надморска височина 840 м. С благоприятните си климатични условия в комбинация с чистият въздух и минералните извори правят Добринище уникално място за зимен и летен туризъм.

Разположението на града го определя като един от важните изходни пунктове към Пирин планина, а бликащите от хилядолетия минерални извори са превличали хората още от миналото.

За името на Добринище има няколко предания, но две от тях са определящи. Според едното името произлиза от двете най-големи махали- Добречково и Гумнища. За да се разреши спорът за името се решава да се вземат части и от двете имена на махалите и се получава Добринища.

Според второто предание, името идва от добрите неща, които заселниците са намерили тук – невероятен климат, близост на планина и големият благодат – минералната вода.

Историята на Добринище води началото си още от първата половина на шестото хилядолетие преди Христа. В централната си северна част то лежи върху останките на раннонеолитно селище, което е заемало около 7 декара площ. Доказват го намерените артефакти при направените през април 1987г. археологически разкопки.

Край Добринище са открити сребърни монети от времето на траките, римляните и византийците. В местността Гумнища, където е била една от махалите, са намерени монети от времето на римския император Нерон, в м. „ Св. Никола“ – монети от времето на Юстиниян Първи, в м. Косулдо – сечени монети от IV век от времето на римския император Констанций. В местност Градището има останки от стражева кула, използвана по времето на Първата и Втората българска държава.

На 4 км. Югозападно от Добринище в местността „Св. Никола“ се намира и едноименния параклис. Случайно е открито древно селище през 2003г. при възстановяването на параклиса. При направените археологически разкопки, се оказва, че именно там , на площ 25 дка повече от 3500 години (около 2000г. пр.Хр. до XVI-XVIIв.) е имало живот в многолюдно и заможно селище. Голям интерес представляват откритите скелети с размер 1,80 – 2,00 метра, от впечатляващият ръст се предполага, че местността е била населена с тракийското племе Даи.

От откритият материал, със сигурност може да се каже, че градът е съществувал в периода от II-III до XVII век. Артефактите са разнообразни: богат керамичен материал от съдове, изобилие от стъкло и стъклени предмети, накити, открити са мечове, стрели, върхове на копия, бойни брадвички, мотики, гребла и други.

Кметство Добринище – Легенди и митове:

Почти всички останали разкази за Безбог идват от времето на османското

робство. Според една от легендите в намиращото се под върха езеро девойките, живеещи наблизо, обичали да избелват платната си, а миролюбиви пастири пасяли животните си из околните поляни. Изведнъж към тях се промъкнали незабелязано кръвождани башибозуци, които изклали всички на място. Поради тази причина върхът над езерото бил кръстен Безбог.

Според друго предание турците решили да помохамеданчват местното българско население, което живеело из разпръснати махали, край мястото, което днес познаваме като Добринище. Българите обаче не искали да приемат турската вяра и се изпокрили из планината, надявайки се, турците ще вземат селата за изоставени. Привлечени от многобройните минерални извори, османлиите обаче решили да останат за по-дълго време и си вдигнали бивак.

Останали без храна и подслон, българите изпратили пратеници, които да съобщят, че местните жители не искат да приемат новата вяра. Но това толкова озлобило турците, че пратениците били зверски изклани, след което турците започнали да тършуват из планината, за да намерят останалите българи. Застигнали ги точно в подножието на връх Безбог и започнало свирепо клане. Водите на езерото придобили червеникав оттенък от кръвта на жертвите и това място, което останало напълно забравено от Бога, получило името Безбог.

Третата легенда разказва за каменната камара, която се намира на мястото и връща още по-назад във времето. Бог Перун имал много красива дъщеря, която живеещият наблизо бог Бес решил да открадне. Брат ? Джангал разбрал за плановете му и го застигнал точно на връх Безбог, където го убил и го затрупал с камъни, спасявайки честта на сестра си.

Маршрути:

От гр. Добринище – хижа „Гоце Делчев“ – 12 км. около 30 мин.с кола

Хижа „Гоце Делчев“ – хижа „Безбог“ – 28 мин.с лифт с едно прехвърляне на междинна станция.

В планинската огърлица около са върховете:

Безбог – (2645 м.н.в.) , Джангал – (2739м.н.в.) , Момин двор – (2725м.н.в.) , Кралев двор – (2680м.н.в.) , Джано – (2668м.н.в.) , Сиврия- (2593м.н.в.)

От хижа „Безбог“ – „Попово езеро“- 1час и 40 мин. пеша

От „ Попово езеро“ до връх „Джано“ (2668м.н.в.) е около 1 час и 30 мин.

От хижа „Безбог“ до връх „Безбог“ – 2 часа

От хижа „Безбог“ до връх „Полежан“ – 2 часа и 30 мин.

От гр. Добринище до манастир „Св. Панталеймон“ са 8 км. – с кола се стига за 30 мин., а пеша за 2 часа

От гр. Добринище до параклис „Св. Никола“ ( Безименния град) , намиращ се на 4 км. югозападно от града се стига за 20 мин. с кола и за 1 час и 20 мин. пеша.

17-те сребърни извора и „Римската баня“, които се намират в непосредствена близост до града в посока гр. Гоце Делчев. До тях може да се отиде пеша за 10 мин.

Забележителности:

Църква „Св.св. Петър и Павел“ е построена през 1835г.. Храмът е изграден от камъни, непосредствено до храма има 30 метрова камбанария.

Църква „ Успение на Пресвета Богородица“ е построена 1684г., която е разрушена от турците и възстановена в края на 18 век. По времето на междусъюзническата война 1913г. е разрушена от гърците и възстановена отново през 1985г.

Историко-етнографски музей „Иван Козарев“. В него са експонирани материали, проследяващи историята на града от древността до наши дни.

Минералната градска баня е построена в далечната 1934г. и до днес е действаща и посещавана от туристите и местното население.

Почувствайте лечебната сила на топлата минерална вода в Плувен комплекс „ Алфа Спа”.

Комплексът се намира в подножието на Пирин планина , на място с великолепен изглед.

Термална минерална вода с доказани лечебни свойства пълни трите басейна с температура на водата от 27 градуса до 40 градуса по целзий през всички сезони.

В Комплекса функционира модерен СПА център и фитнес с най-съвременни уреди.

Алфа спа разполага с уютен ресторант, лятна градина, външен бар-басейн и детска площадка.

Добринище е един от малкото градове, заобиколен от свети места – параклиси, оброчища и манастир.

  • Манастир „Св. Панталеймон“;
  • Параклис „Св.св Козма и Дамян“;
  • Оброчище „Св Димитър“;
  • Параклис „Възнесение Господне“;
  • Параклис „Св. Никола“;
  • Параклис „Св. Илия“;
  • Параклис „Св. Георги“;
  • Оброчище „Въведение Богородично“;
  • Оброчище „Света Троица“;
  • Оброчище „Света Марина“;
  • Оброчище „Св. вмчк. Мина“;
  • Оброчище „Св. Атанасий“;
  • Оброчище „Св. Текла“;

Добринище е прекрасен град, сгушен в полите на Пирин планина. С красива гледка към планините Рила и Родопите. Известен с лековитата си минерална вода, чист въздух и девствена природа.

Културен календар

Кметство Добринище
Кметство Добринище
Кметство Добринище
Кметство Добринище

21 януари – Бабинден

Пресъздаване на стара българска
традиция поливане и бабуване на бабата.
Баби, майки и деца облечени в народна
носия се включват в общоградско
веселие в центъра на града.

3 март – Национален празник на България

Великден

6 май – Гергьовден

Международен фолклорен фестивал
„Шарена стомна’

Юли, август и септември – Добринищко
лято

През 2012 година за първи път се проведе
фолклорната поредица „Добринищко
лято“. Целта на мероприятието е
съхраняване на фолклорните традиции и
обичаи като извор на непреходната сила
на българския корен и дух. Развитие на
културен туризъм, обмен и
популяризация на културното
наследство.

Във фолклорната поредица вземат
участие различни колективи –
любителски състави, професионални
ансамбли, клубове, школи, групи и
формации, пресъздаващи фолклорното
танцово, словесно и музикално –
песенно изкуство от страната и чужбина.

„Добринищко лято“ се провежда всяка
събота вечер през юли, август и
септември.

22 септември

Празник на гр.Добринище

Коледни празници

края на декември – вечери на
„Добринишката капама“

Кметство Добринище – Контакти

адрес: гр. Добринище, пл. Независимост 1
телефон: 074472322
моб. телефон: 0887001829
ел. поща: [email protected]

Ключови думи: Кметство Добринище, администрация Добринище, Кмет на гр. Добринище Петър Галчев, административни услуги Добринище, МДТ Добринище, местни данъци и Такси Добринище.


Върнете се към Начало

Галерия

Кметство Добринище
Кметство Добринище
Кметство Добринище
Кметство Добринище
Кметство Добринище
Кметство Добринище
Кметство Добринище
Кметство Добринище

Актив Уеб Медия ЕООД е динамично развиваща се компания в света на дигиталния интернет маркетинг. Младият екип от професионалисти е винаги готов да предложи най- доброто на клиента за постигане на максимално бързи резултати чрез интернет реклама.

[email protected]

Информация

  • Поверителност

Карта на сайта

  • Начало
  • За нас
  • Услуги
  • Статии
  • Контакти с Актив Уеб Медия
© 2022 Актив Уеб Медия ЕООД
  • Политики за поверителност
error:

Здравей, добре дошъл отново!

Lost your password?